Uzasadnienie konstytucji logicznego państwa

Wycofuję się z tego. Powtarzałem postępowe bzdury. Prawda jest taka, że, na przykład: Bóg jest ważniejszy od życia; co do tego, że aborcja jest zła, nie ma wątpliwości, za to kara śmierci i zobijanie na wojnie mogą być usprawiedliwione; demokracja nie jest wartością samą w sobie.

Uzasadnienie i omówienie kolejnych przepisów:

 1. Chyba każdy się z tym zgodzi.
 2. To zabranie kary śmierci i aborcji (jeśli założyć, że płód to też człowiek), nawet w wypadku zagrożenia życia matki, bo to nie wina płodu. Obowiązuje też na wojnie. Żołnierze przeciwnika nie będą się starali zabić, jeśli tylko wtedy będą zagrożeni. Tylko w ostatecznej sytuacji trzeba się jakoś bronić. Samolotu porwanego i lecącego na wieżowiec nie można zestrzelić bez zgody niewinnych pasażerów.
 3. Pozostałe prawa człowieka.
 4. Nie można pozwolić, żeby ludzie umierali, jeśli da się temu zapobiec.
 5. Podstawowa reguła demokracji.
 6. Inaczej jaki sens miałaby konstytucja.
 7. Jakiś egzamin. Ktoś może być rozsądny w wieku poniżej 18 lat, a ktoś, np. wariat, - nigdy. Ktoś, kto zgłupieje na starość, traci prawo wyborcze.
 8. Demokracja ma być bezpośrednia.
 9. Nie zwykły budżet, ale celowe podatki.
 10. Jak przystało na porządne głosowania.
 11. Normalne. Uprawnionych wg pkt. 7. W szczególnych wypadkach inaczej, np. do likwidacji firmy wystarczy zgoda wszystkich czy większości właścicieli.
 12. To takie ważne, że potrzeba, żeby było więcej obywateli chcących zmienić konstytucję, niż razem tych, którzy nie chcą i którym jest obojętnie.

Widok ramek