Bajki i książki

Opisuję tu bajki, książki, filmy i podobne dzieła. Opisy mogą być niepełne.

Dragon Ball

Oryginał to komiks. Główny bohater to Songo (W innych tłumaczeniach i w oryginale Son Goku.). Jest sajaninem - kosmicznym wojownikiem. Sajanie mają ogon. Pozwala on na przemianę w potwora (Oozaura), wielką małpę, pod wpływem księżyca. Potwór jest potężny, ale sajanin się nie kontroluje. To jakby rodzaj wilkołaka. Po odcięciu ogona przemiana nie następuje, ale ogon może odrosnąć. Potrafią się też zmieniać w superwojowników. Superwojownicy na poziomach od 1. do 3., w tym ultra, mają złote włosy i jakby świecą. Na 4. poziomie są porośnięci czerwoną sierścią. Songa wychował przyszywany dziadek, którego Songo zabił jako wielka małpa.
Tytułowy przedmiot to Smocze Kule. Dwa zestawy (z Ziemi i z Namec) po 7 kul. Kiedy zbierze się zestaw, pojawia się smok, spełnia życzenie, a kule odlatują. Bohaterowie używają Kul do sprzątania po wielkich walkach. Zwykle ożywiają dobrych zabitych.
Pierwsi przyjaciele Songa to Bulma - genialna wynalazczyni, córka szefa firmy Capsule, która zbudowała radar do wykrywania Smoczych Kul; Genialny Żółw - mistrz sztuk walki, który opracował jedną z wielu w tej historii niezwykłych technik walki - Kame Hame Ha, wytwarzającą świetlną kulę; Jamsza (Jamucha) - bardzo silny pustynny rozbójnik; magiczne: kot - towarzysz Jamszy i świnia o imieniu Ulong.
Walczyli kolejno z:

  1. zielonym stworkiem, Pilafem, który chciał zostać władcą świata, i jego sługami - lisem i dziewczyną
  2. Tenszinem (Tenszinhanem) i Kaozem (Chosu) - uczniami Genialnego Kruka, rywala Genialnego Żółwia
  3. Szatanem Serduszko (Picolo) z Namec, który kiedyś był jednością ze Wszechmogącym. Wszechmogący, inaczej Nasz Pan, stworzył Smocze Kule na Ziemi dzięki podświadomemu wspomnieniu nameczańskich.
  4. kosmicznymi wojownikami: Wegetą, Raditsem - bratem Songa i jakimś trzecim. Radits i ten trzeci zginęli.
  5. Frezerem, który zginął
  6. cyborgami doktora Żiro i Komórczakiem (Celem), który zginął
  7. Bu-Bu (Bu)
  8. pasożytem, Tsufulem Beibi (zginął)
  9. jeszcze raz z androidem super C17 - scaleniem C17 z ziemi i C17 z piekła (zginął)
  10. złymi smokami ze Smoczych Kul (zginęły)

Z tymi wrogami, którzy nie zginęli, zaprzyjaźnili się. W międzyczasie Wegecie urodził się syn Tronk (Trunks), a Songu - Songo Kan (Son Gohan). (Były też inne dzieci i wnuki.)

Harry Potter

Oryginał to książki.
Bohaterowie:
Harry Potter to czarodziej, sierota. W pierwszym tomie, "Harry Potter i kamień filozoficzny", lord Voldemort zabił rodziców H., Lily i Jamesa, kiedy H. miał rok, a następnie próbował zabić samego H., ale sam prawie zginął, bo matka H. oddała za H. życie, co dało H. pewną tarczę ochronną. Z powodu pokonania Voldemorta H. był sławny. Mieszkał u Dursleyów.
Lord Voldemort to czarnoksiężnik, którego pokonał Harry. Jego zwolennicy nazywali się śmierciożercami. Wielu czarodziejów bało się wypowiadać jego imię i nazywało go "Sam-Wiesz-Kto", a czasami "Czarny Pan" albo "ten, którego imienia nie wolno wymawiać".

Muminki

Oryginał to książki. Rodzina Muminków (miłe dwunożne hipopotamowate trole z ogonkami) to Tatuś Muminka, Mamusia Muminka i Muminek. Mieszka z nimi też Ryjek (W książkach wyraźnie młodszy od Muminka, ale w filmie wysoki. Podobny do kangura, ale porusza się w postawie wyprostowanej, z dużymi uszami i ogonem mniejszym od kangurzego, chociaż sporym, w dobranocce brązowy.). Włóczykij to wędrowiec, którego podziwia Muminek. Zimą, kiedy większosć mieszkańców Doliny Muminków zapada w sen zimowy, on wyrusza na południe. Do przyjaciół muminków należą też podobne do nich Panna Migotka i jej brat, Migotek, uwielbiający porządek (organizację). Małe mimble, jak Mała Mi rozrabiają, a dorosłe muszą to znosić. Paszczaki mają dziwne manie, np. zbierają znaczki czy owady, filifionki to maniaczki porządku (sprzątania), a homki jako dzieci mają bujną fantazję. Buka to bardzo samotny lodowaty potwór, a hatifnatowie to tajemnicze duchowate stworki. Muminki to szczęśliwa rodzina, która przeżywa bardziej i mniej magiczne przygody.

Rok 1984

Oryginał to książka Orwella. Została napisana w latach 1948-1949 (48 - 84 - przestawione). Zainspirowała program telewizyjny "Wielki Brat". Główna akcja dotyczy członka partii, Winstona, który się zakochał i walczy z systemem, ale w końcu daje się złapać, upodlić i wyrzeka sie miłości. Jak dla mnie, i chyba nawet dla poważnych autorytetów, ciekawszy jest obraz świata.
Bohater mieszka w Londynie, który należy do Oceanii (byłe imperium brytyjskie podbite przez Stany Zjednoczone). Poza nią na świecie są tylko dwa państwa państwa: Eurazja (ZSRR, który podbił Europę (oczywiście bez Brytanii)) i Wschódazja (Chiny i Japonia z okolicą). We wszystkich obowiązuje podobny reżim, oparty na niewiarygodnych kłamstwach. Toczą wojnę o biedne tereny, jak Afryka. Mimo zmiany sojuszy ta wojna nie może sie rozstrzygnąć i prowadzi tylko do niedostatków.
W Oceanii ideologią jest angsoc. 3 hasła systemu brzmią: "Ignorancja to siła", "Wojna to pokój", "Miłość to nienawiść". Rzekomym władcą jest Wielki Brat. Społeczeństwo dzieli się na proli, Partię i Partię Wewnętrzną. To usankcjonowanie istnienia trzech klas społecznych. Wyższa zawsze chciała zachować rządy, średnia - przejść je, a niższa - doprowadzić do równości. W czasie każdej rewolucji średnia klasa wykorzystywała niższą, aby zdobyć władzę, a potem powstawała nowa klasa średnia. Ostatecznie pojawiła się szansa na sprawiedliwość, ale rewolucja z odpowiednim podłożem teoretycznym utrwaliła nowy, niesprawiedliwy porządek.
Ważną częścią systemu jest nowomowa - język, który ma uniemożliwić myśli sprzeczne z oficjalną ideologią. Charakteryzuje się usunięciem niezależnych słów na określenie przeciwieństw ("bezdobry" zamiast "zły"), skrótami ("prole" zamiast "proletariusze", "minipax" zamiast Ministerstwo Pokoju (zajmowało się wojną)), a także uproszeczeniem słownictwa ("plusdobry", "dwaplusdobry" zamiast "świetny", "wspaniały"), ujednoliceniem odmiany ("człowieki"), nadanie niektórym słowom zmiennego znaczenia ("kwakmowa" - u wrogów kłamstwo, u zwolenników Wielkiego Brata mówienie zgodne z ideologią), likwidacją takich słów jak "Bóg" i "rodzina" oraz ograniczeniem znaczenia innych, jak "dom". (Mnie te zmiany, z wyjątkiem ostatnich trzech, całkiem sie podobają.)

Wiklinowa Zatoka

Oryginał to polska kreskówka. Młody piżmak Serafin sprowadza się do tytułowej zatoki koło gospodarstwa. Spotyka szczura Ogryzka, który chce sie nazywać Archibald. Ma kłopoty z psami i kotami, spotyka m. in. bobry, nutrię, która uciekła z klatki na spacer i wydry. W ostatnim odcinku Archibald odpływa na kłodzie.
Ciąg dalszy to "Powrót do Wiklinowej Zatoki". Serafin założył rodzinę i naspraszał do Zatoki ptaków. W pierwszych odcinkach odnajduje się Archibald. Nutria uciekła na dobre z całą rodziną. Są też inne przygody.
Trzecia część, "Zima w Wiklinowej Zatoce" zaczyna się przylotem kruków. Żeby zapewnić ciszę, Archibald puszcza plotkę, że to zapowiada srogą zimę. Kruki odlatują dalej, zostaje tylko jeden. Wszyscy mają zimowe klopoty - głód i mróz. Wiosną Zatokę odwiedza nawet flaming przygnany burzą, a kruk wraca ze swoimi na północ.

Digimony

Niezbyt dobrze je znam. Oryginał to gra. W wersji filmowej i komiksowej grupa dzieci i Digimonów musi walczyć ze złym Devimonem, który opanowuje inne Digimony za pomocą czarnej zębatki. Digimony digimorfują i stają się potężniejsze.

Widok ramek

Poprawny XHTML 1.1 Poprawny CSS!