Kuchnia

Opisuję potrawy. Zawiodłem się na opisie gotowania batatów, więc prezentuję swój opis. Przy okazji inne co bardziej nietypowe potrawy.

Bataty

Za pierwszym razem gotowałem wielki batat według opisu gdzieś z internetu, w całości pół godziny. Z wierzchu były rozgotowane, a od środka twarde i aż niedobrze się od nich robiło. Ledwo zjadłem. Za drugim pokroiłem nieduży batat w plastry i gotowałem 10 minut. Dalej był jakby rozgotowany, w każdym razie na tyle miękki, że plastry dawały się przekroić widelcem. Faktycznie jest słodki, ale jak się zagryza kotletem, to wytrzymałem. Na surowo wygląda i smakuje trochę jak marchewka, ale czuć skrobię. Podobno można jeść na surowo.

Tofu

Tofu też podobno można jeść na surowo, więc się nie boję, że coś naknocę. Smażę po pokrojeniu jak paluszki rybne i jem z kaszą gryczaną. Marynowane smakuje lepiej, naturalne jest całkiem bez smaku, nawet z pieprzem.

Makaron z jabłkami

To nie taka oryginalna potrawa, ale samodzielnie opracowałem interpretację – jeden z najprostszych sposobów, jak z jabłek zrobić ciepłą (to znaczy ugotowaną) potrawę: Obieram jabłka, kroję ćwiartki bez pestek na plasterki, zalewam wodą na patelni i gotuję aż prawie cała woda się wygotuje i zacznie się pienić. Do tego gotowany makaron, 500 g na trzy porcje, czyli niby 166⅔ g na raz.

Kurczak po staroczesku (z jabłkami, Kuře po staročesku)

Czegoś takiego bym nie zjadł (z kurczaka jadam tylko piersi, cebuli i czosnku prawie wcale nie jadam), ale znalazłem ten przepis (kiedy chciałem się upewnić, że np. „po czesku” to „česky”, kiedy chodzi o język, ale „po česku” w innych przypadkach, jak kuchnia) i tłumaczę, bo nie widzę takiego przepisu po polsku (szukałem pod hasłami typu „kurczak po staroczesku”, „kurczak po staropolsku” i „kurczak z jabłkami”; ten pojawia się jeszcze na paru czeskich stronach, ale to nie jedyny przepis zatytułowany „Kuře po staročesku”):

Oryginał

Suroviny

1 kuře nebo 4 kuřecí stehna
3 kyselejší jablka
3 stroužky česneku
2 cibule
slanina podle chuti
máslo (Přiměřeně na pokrytí kuřete. Slanina kuře také omastí, takže stačí přiměřeně)
kmín
sůl

Postup

Step 1: Kuře očistím, umyji a naporcuji. Předehřeji troubu na 180 °C.

Step 2: Do pekáče vložím naporcované kuře, osolím ho, přidám kmín, prolisovaný česnek a rozložím na něj plátky másla.

Step 3: Nakrájím slaninu na kousky a přidám ke kuřeti a na kuře. Umyji jablka, zbavím je jádřinců, nakrájím na kousky a přidám ke kuřeti. Stejně tak cibuli. Kuře podliji vodou nebo vývarem a vložím do trouby.

Step 4: Kuře po staročesku při pečení průběžně polévám vodou, ve které se peče, příp. podle potřeby přidávám vodu. Nemělo by ji být totiž moc, aby se kuře nevařilo, ale peklo do zlatava. Spíše dávám méně a postupně přidávám podle potřeby.

Kalka

Surowiny

1 kurzę nebo (albo) 4 kurzęce ścięgna
3 kiślejsze (kwaśniejsze) jabłka
3 strużki (ząbki) czosnku
2 cebule
słonina podle chuci/chęci
masło (Przymierzenie (z umiarem) na pokrycie kurzęcia. Słonina kurzę tak(ż)e omaści, także sta(r)czy przymierzenie (z umiarem))
kmin
sól

Postęp

Step [najwyraźniej po angielsku] 1: Kurzę oczyszczę, umyję a naporcjuję. Przedgrzeję trąbę na 180 °C.

Step 2: Do piekacza włożę naporcjowane kurzę, osolę go (je), przydam kmin, przelisowany (przetłoczony) czosnek a rozłożę na nim płatki masła.

Step 3: Nakroję słoninę na kąski a przydam ku kurzęciu a na kurzę. Umyję jabłka, zbawię je jądrzyńców, nakroję na kąski a przydam ku kurzęciu. Stajnie (podobnie) tak cebulę. Kurzę podleję wodą nebo (albo) wywarem a włożę do trąby.

Step 4: Kurzę po staroczesku przy pieczeniu przebierznie polewam wodą, w której się piecze, przyp[adnie] (ewentualnie) podle potrzeby przydawam wodę. Nie miało by jej być tociż/toteż (mianowicie) moc, aby się kurzę nie warzyło, ale piekło do złotawa. Spisze (raczej) dawam mniej a postępnie przydawam podle potrzeby.

Tłumaczenie

Składniki

1 kurczak (albo 4 udka)
3 kwaśne jabłka
3 ząbki czosnku
2 cebule
słonina do smaku
masło (Z umiarem na pokrycie kurczaka. Słonina też posłuży za omastę, więc „z umiarem” wystarczy.)
kminek
sól

Przepis

Krok 1: Kurczaka oczyścić, umyć i podzielić na części. Rozgrzać piekarnik do 180 °C.

Krok 2: Do brytfanny włożyć podzielonego kurczaka, posolić, dodać kminek i rozgnieciony czosnek i ułożyć na nim płatki masła.

Krok 3: Słoninę pokrojoną na kawałeczki ułożyć obok kurczaka i na nim. Umyte jabłka bez gniazd nasiennych oraz cebulę pokrojone na kawałeczki ułożyć obok kurczaka. Podlać wodą albo rosołem i włożyć do pieca.

Krok 4: Kurczaka stale polewać wodą, w której się piecze, ewentualnie w razie potrzeby dodać wody. Nie za dużo, aby kurczak się piekł na złotawo, a nie gotował; lepiej mniej i potem jeszcze, jeśli trzeba.

Widok ramek